I was born in 1981.

Although I come from Prague and I’ve been moving around in town all my childhood, I was dragged to the countryside, to the nature or to the mountains, where one feels that time is not so fast.

I started my photographic journey when i was 7 years old. First one, I could get in my hands two film cameras. The paper Kodak, for school trip to the Italy and my grandparents’ Flexaret with whom I ran across the garden and looked at the mirror. The magic of Flexaret will not replace any film or digital camera.

My first photo was my dog Robin. He was warming himself in sunnyday in front of the white wall. The wall reflected the sun light and the photo looked like studio shot. Since then, the animals have been one of my favorite photo genres.

Animals, flowers, nature and portraits is my favorite area. I’m trying to capture everything interesting what is going on around me. I think it’s fun and we’ll see what happens.

……………………………………………………………………………………………………………………………….

Narodil jsem se v roce 1981.

Přestože pocházím z Prahy a celé dětství jsem se ve městě pohyboval, od malička mě to táhne spíše na venkov, do přírody či do hor, kde má člověk pocit, že ten čas zas tak rychle neletí.

S fotografováním jsem začal v 7 letech, když jsem dostal papírový fotoaparát Kodak s filmem na jedno použití, pro školní výlet do Itálie. Prvním seriózním foťáčkem v mých rukách však byla Flexareta mých prarodičů. Obraz v jejím zrcátku si pamatuju, jako by to bylo včera. Kouzlo Flexarety pro mě nenahradí žádná filmová ani digitální zrcadlovka. 

Moje první fotka vyvolaná na papír byl můj první anglický kokršpaněl Robin. Ohříval se na verandě u bílé stěny v horkém letním dni. Bílá zeď odrážela prudké sluneční paprsky, fotka tak připomínala studiový snímek. Doufám že se mi podaří fotku dohledat. Záliba ve focení našich čtyřnohých členů rodiny mě však od té doby neopustila.

Fauna, flora, příroda a portréty jsou mé nejoblíbenější žánry. Snažím se zachytit vše zajímavé co se děje kolem mě. Je to zábava a těším se na naše další zážitky.